Mury obronne w Kluczborku stanowią imponujący przykład średniowiecznej architektury obronnej, która otacza Stare Miasto. Te historyczne konstrukcje zostały zbudowane w okresie XV-XIV wieku, służąc niegdyś jako ważny element zabezpieczający.
Ich obecność przypomina o bogatej przeszłości tego regionu i wyraźnie podkreśla znaczenie, jakie miały dla mieszkańców Kluczborka w minionych wiekach.
Historia
Mury obronne w Kluczborku mają bogatą historię, jak to zostało udokumentowane w rejestrze zabytków pod numerem 810/64 z dnia 16 kwietnia 1964 roku. Te imponujące struktury zostały zbudowane na solidnej podstawie kamiennej, wykorzystując otoczaki oraz cegły, z zastosowaniem tradycyjnego tzw. polskiego układu. Budowla powstała na przełomie XIV i XV wieku.
Podczas specjalistycznych badań archeologicznych stwierdzono, że jako pierwszy zrealizowano wschodni odcinek obwodu obronnego, który obejmował zamek oraz Bramę Polską. Mury te zabezpieczały miasto jedynie z trzech stron – od południowej, wschodniej oraz zachodniej. Z kolei od północy, gdzie teren charakteryzował się podmokłymi warunkami, zdecydowano się wybudować jedynie palisadę.
Wjazd do miasta odbywał się przez dwie bramy: Polską, znaną także jako Krakowska, oraz Niemiecką. Niestety, obie bramy nie przetrwały do naszych czasów – zostały rozebrane w drugiej połowie XIX wieku.
Obecnie najlepiej zachowane fragmenty murów można znaleźć od strony południowej, gdzie odnaleźć możemy resztki wału oraz fosy. W pobliżu znajduje się także dawny budynek zamku, w którym do dziś stoi przebudowana w 1907 roku wieża ciśnień, będąca niegdyś integralną częścią murów miejskich, usytuowaną przy Bramie Polskiej.
Przypisy
- PROGRAM OPIEKI NAD ZABYTKAMI GMINY KLUCZBORk NA LATA 2012-2015 [online], 2012 [dostęp 06.01.2023 r.]
- a b Historia Kluczborka ze zdjęciami | Urząd Miejski w Kluczborku [online], www.kluczbork.eu [dostęp 06.01.2023 r.]
- a b c AndrzejA. Legendziewicz AndrzejA., Mury miejskie Kluczborka – od średniowiecza do współczesności [online] [dostęp 06.01.2023 r.]
- Bramy Kluczborka - czy nadal istnieją? [online], muzeum.kluczbork.pl [dostęp 06.01.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Kino Bajka w Kluczborku | Ratusz w Kluczborku | Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku | Zakład Karny w Kluczborku | Ulrychów (Kluczbork) | Kamienica przy ul. Damrota 14 w Kluczborku | Kluczbork (stacja kolejowa) | Nowy Dwór (Kluczbork) | Park miejski w KluczborkuOceń: Mury obronne w Kluczborku