Kino Bajka w Kluczborku


Kino Bajka w Kluczborku to zabytkowy obiekt, który zachwyca swoją unikalną architekturą. Położone jest przy ulicy Pułaskiego, symbolizując kulturowe dziedzictwo regionu.

To miejsce nie tylko przyciąga miłośników filmów, ale także stanowi istotny element lokalnej historii i społeczności. Warto odwiedzić to kino, aby poczuć wyjątkową atmosferę, która towarzyszy seansom filmowym w tak historycznym obiekcie.

Historia kina

Początki

W Kluczborku we wrześniu 1910 roku zainaugurowano działalność pierwszego kina, które zlokalizowane było w Hotelu Fürst Blücher, mieszczącym się na rynku. Było to pionierskie przedsięwzięcie w mieście. Przedsiębiorcą odpowiedzialnym za jego otwarcie był Hermann Neumann, który już w 1914 roku prowadził także inne kina w pobliskich miejscowościach, takich jak Byczyna, Olesno i Wołczyn. W dniu 9 listopada (lub września) 1927 roku, kino Residenz Lichtspiele zostało przeniesione do nowoczesnej siedziby, zaprojektowanej przez architekta Alfreda Lenza, przy ulicy Fredrichstrasse, obecnej ulicy generała Pułaskiego.

II wojna światowa

W trakcie II wojny światowej kino było zajęte przez Sowiecką Armię, która wykorzystała jego wnętrza do przechowywania koni. Cenna aparatura kinowa została zaś ukryta w magazynie należącym do lokalnej betoniarni, aby uchronić ją przed zniszczeniem. Po zakończeniu wojny, w roku 1945 Bolesław Mayer, który przybył do Kluczborka ze Lwowa, podjął się reaktywacji kina. W 1946 roku, zatrudniony przez Okręgowy Zarząd Kin Przedsiębiorstwa Państwowego „Film Polski” w Katowicach, rozpoczął nowy rozdział w historii kina, które przyjęło nazwę Bajka. Jednym z pierwszych filmów, które wyświetlono, były „Zakazane piosenki”. Bolesław Mayer spędził kolejne dziesięć lat, pracując jako kinooperator.

Historia współczesna

W 2008 roku Kino Bajka zostało wystawione na sprzedaż, ale miasto postanowiło je odkupić za sumę 400 tys. złotych. 22 września 2009 roku burmistrz Kluczborka podpisał akt notarialny, aby sfinalizować zakup. Prace remontowe rozpoczęły się w 2015 roku, a ich koszt, włączając wykup i nowoczesne wyposażenie, wyniósł 6,5 mln złotych. Sala widowiskowa została przystosowana do różnorodnych wydarzeń, takich jak projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty oraz konferencje. W trakcie tego procesu usunięto przedwojenny balkon i loże, zastępując je nowoczesnym rozwiązaniem w postaci skosu. Ponadto, stary budynek zaplecza został zdemontowany, a patio przeszło przebudowę, aby powstał podjazd dla osób z niepełnosprawnościami.

Obecne wyposażenie kina oszacowano na ponad 1 mln złotych, w tym nowoczesny projektor cyfrowy, który umożliwia wyświetlanie filmów dostarczanych przez dystrybutorów, a także podłączenie innych nośników. Obrazy wyświetlane są zarówno w rozdzielczości 4K, jak i w formacie 3D, co stwarza możliwość dostarczania widzom wyjątkowych wrażeń wizualnych.

Przypisy

  1. Centrum Aktywności Lokalnej | Kino Bajka w Kluczborku – Centrum Aktywności Lokalnej | Kino Bajka w Kluczborku [online] [dostęp 22.11.2022 r.]
  2. Pierzeja południowa, pl. Rynek, Kluczbork - zdjęcia [online], polska-org.pl [dostęp 22.11.2022 r.]
  3. MirosławM. Dragon MirosławM., Kino Bajka w Kluczborku ma już 90 lat [wideo] [online], Nowa Trybuna Opolska, 05.12.2017 r. [dostęp 22.11.2022 r.]
  4. Nowa Trybuna Opolska |N.T.O.| NTO.pl Nowa Trybuna Opolska |N.T.O.|, Kino Bajka w Kluczborku ma już 90 lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało [online], 07.12.2017 r.
  5. MirosławM. Dragon MirosławM., Jak uruchamiano po wojnie kino Bajka w Kluczborku [zdjęcia] [online], Nowa Trybuna Opolska, 15.07.2016 r. [dostęp 22.11.2022 r.]

Oceń: Kino Bajka w Kluczborku

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:12