Kurt Daluege


Kurt Daluege, który przyszedł na świat 15 września 1897 roku w Kreuzburgu, wówczas część Cesarstwa Niemieckiego, to postać, której imię jest ściśle związane z niechlubną historią Niemiec XX wieku. Zmarł 24 października 1946 roku w Pradze, w Czechosłowacji.

Był niemieckim funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa oraz bojówkarzem, pełniącym ważne role w strukturach reżimu hitlerowskiego. Daluege zajmował czołową pozycję w Schutzstaffel, gdzie osiągnął tytuł SS-Oberstgruppenführera oraz generała pułkownika policji. Jego wpływy obejmowały również stanowisko SA-Gruppenführera oraz faktycznego dowódcę Ordnungspolizei w latach 1936–1943.

W okresie II wojny światowej Daluege był odpowiedzialny za sprawy administracyjne na terenie Czech i Moraw, pełniąc obowiązki Protektora. Ponadto, był również posłem do Reichstagu. Jego działania w trakcie wojny przyczyniły się do licznych zbrodni, za co uznano go za zbrodniarza wojennego.

Kurt Daluege był także weteranem dwóch wojen światowych, a dodatkowo brał udział w rewolucji listopadowej oraz III powstaniu śląskim.

Życiorys

Kurt Daluege przyszedł na świat w Kluczborku, który wówczas znajdował się w granicach Niemiec. Jako młody mężczyzna, postanowił zaciągnąć się do armii niemieckiej, a w trakcie I wojny światowej pełnił służbę w stopniu porucznika. Po zakończeniu konfliktu, Daluege zrealizował swoje edukacyjne aspiracje, studiów w Berlinie, gdzie uzyskał tytuł inżyniera i rozpoczął pracę w tej dziedzinie.

W 1921 roku, jako członek freikorpsu, zasłynął z heroiczej postawy w bitwie o Górę św. Anny, stoczonej przeciw powstańcom śląskim. Rok później, w 1922, wstąpił do Freikorpsu Rossbach, a także do NSDAP, przyjmując numer członkowski 31981. Równocześnie dołączył do SA, gdzie 22 marca 1926 roku miał ogromny wkład w utworzenie pierwszego oddziału SA w Berlinie, obejmując dowództwo jako SA-Gruppenführer.

W 1928 Daluege przeszedł do SS, gdzie nawiązał bliską współpracę z Heinrichem Himmlerem. W latach 1928–1933 pełnił funkcję dowódcy SS w Niemczech Wschodnich (SS-Gruppe Ost). W 1930 roku jego oddziały stłumiły bunt berlińskich bojówek SA, co stało się pierwszym przypadkiem wykorzystania SS do tłumienia wewnętrznych zamieszek w partii.

W 1932 roku Daluege został posłem do pruskiego Landtagu, a od 1933, jako SS-Gruppenführer, znalazł się w Reichstagu oraz na stanowisku komendanta pruskiej policji krajowej (Landspolizei), przekształcając tę formację w narzędzie polityki nazistowskiej. Jego wpływy wzrosły, a za sprawą Hermanna Göringa został komisarzem państwowym przy rządzie pruskim do spraw szczególnej wagi.

W 1934 roku aktywnie uczestniczył w wydarzeniach znanych jako „noc długich noży”. Po tych wydarzeniach pełnił tymczasowe dowództwo nad SA-Gruppe Berlin-Brandenburg, Mitte, Grenzmark, Pommern i Schlesien. W latach 1936–1942 stał na czele Głównego Urzędu Policji Porządkowej (Orpo), która została podporządkowana SS. Jako szef Ordnungspolizei odwiedzał Polskę w 1938 roku, będąc wówczas drugą po Himmlerze najbardziej wpływową postacią w strukturach SS.

W 1942 roku otrzymał nowo ustanowiony stopień SS-Oberstgruppenführera i został wysłany do Czech, gdzie zajmował się nadzorowaniem śledztwa dotyczącego zamachu na Reinharda Heydricha. Po tym wydarzeniu objął rolę zastępcy Protektora Czech i Moraw, pełniąc tę funkcję do 20 sierpnia 1943 roku, kiedy urząd ten przeszedł w ręce Wilhelma Fricka, byłego ministra spraw wewnętrznych Rzeszy.

Po kapitulacji Niemiec, Daluege został aresztowany przez Brytyjczyków, a następnie wydany w ręce władz Czechosłowackich. Postawiono mu zarzuty wojenne, w tym za brutalne zmasakrowanie miejscowości Lidice, w którym tragicznej śmierci poniosło 173 niewinnych cywili. Ostatecznie został skazany na karę śmierci, która została wykonana przez powieszenie w Pradze 24 października 1946 roku.

Awanse

Kurt Daluege, niemiecki oficer i polityk, w swojej karierze wojskowej przeszedł przez szereg ważnych awansów, które zaznaczyły jego znaczenie w strukturach SS oraz policji niemieckiej.

  • 1 listopada 1926 – SA-Gruppenführer,
  • 25 lipca 1930 – SS-Oberführer,
  • 1 lipca 1932 – SS-Gruppenführer,
  • 9 września 1934 – SS-Obergruppenführer,
  • 20 kwietnia 1935 – Generalleutnant der Polizei,
  • 17 czerwca 1936 – General der Polizei,
  • 20 kwietnia 1942 – SS-Oberstgruppenführer und Generaloberst der Polizei.

Przypisy

  1. Daluege, Kurt - TracesOfWar.com [online], tracesofwar.com [dostęp 09.06.2021 r.] 
  2. Karol Grünberg, SS – czarna gwardia Hitlera. Książka i Wiedza 1984, s. 459.
  3. Karol Grünberg, SS – czarna gwardia Hitlera. Książka i Wiedza 1984, s. 233.
  4. Karol Grünberg, SS – czarna gwardia Hitlera. Książka i Wiedza 1984, s. 40.
  5. Karol Grünberg, SS – czarna gwardia Hitlera. Książka i Wiedza 1984, s. 32.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Rainer Gneiser | Bohdan Sołtys | Janusz Sołtys (1893–1936)

Oceń: Kurt Daluege

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:5