Joanna Teresa Rękas, urodzona w 1979 roku w Kluczborku, jest renomowaną osobą w dziedzinie filologii. Posiada tytuł profesora nadawanego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM).
Jej różnorodna działalność akademicka obejmuje specjalizację w językach serbskim i chorwackim, a także znaczące osiągnięcia w folklorystyce oraz teologii prawosławnej. Joanna Rękas jest również aktywną menedżerką projektów badawczych, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój nauki i kultury.
Życiorys
W 1998 roku rozpoczęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, wybierając kierunek filologii z specjalizacją w filologii serbskiej i chorwackiej. W trakcie tych studiów wielokrotnie była beneficjentką Stypendium Rządu Serbii, co znacząco wpłynęło na jej rozwój akademicki. W 2003 roku podjęła dalsze studia na poziomie doktoranckim w Instytucie Filologii Słowiańskiej, który znajduje się na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.
W latach 2007–2009 uczęszczała do Podyplomowego Studium Teologii Prawosławnej w Katedrze Teologii Prawosławnej na Uniwersytecie w Białymstoku. 25 czerwca 2009 roku złożyła obronę swojej pracy dyplomowej pod kierunkiem Bogusława Zielińskiego, która nosiła tytuł „Prawosławne pojmowanie zbawienia”. Jej edukacja obejmowała również Podyplomowe Studium Menedżer Projektów Badawczych na Wydziale Fizyki UAM oraz Podyplomowe Studium MBA, które koncentrowało się na zarządzaniu szkolnictwem wyższym.
Joanna Rękas biegle posługuje się wieloma językami, w tym bośniackim, chorwackim, macedońskim, serbskim i angielskim. Od 2007 roku zajmuje się szerokim zakresem działalności tłumaczeniowej, obejmującej zarówno przekład literacki, jak i techniczny, a także różne formy tłumaczenia ustnego, w tym konsekwentnym i symultanicznym.
W jej badaniach szczególnie wyróżnia się zainteresowanie folklorem Słowian Południowych. Zajmuje się ona obrzędowościami związanymi z cyklem życiowym oraz kalendarzowym, a także rytuałami słownymi, które niosą ze sobą funkcje magiczne. Dodatkowo skupia się na narracjach teologicznych, z szczególnym uwzględnieniem soteriologii, woli oraz wolności. Pasjonuje się także ręcznym rzemiosłem, szczególnie tkactwem oraz jego technikami.
Życie zawodowe
Joanna Rękas jest uznawana za autorytet w dziedzinie filologii słowiańskiej, co znajduje odzwierciedlenie w jej aktywności zawodowej.
- Pracuje w Instytucie Filologii Słowiańskiej UAM,
- jest członkinią Rady Naukowej czasopisma „Anafora”, które jest wydawane przez Katedrę Literatury Chorwackiej na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu w Osijeku,
- należy do Rady Naukowej czasopisma „Македонски фолклор”, które jest wydawane przez Instytut Folkloru im. Marko Cepenkova w Skopje,
- zasiada w Radzie Naukowej „BalcanoSlavica” wydawanej przez Instytut Kultury Starosłowiańskiej w Prilepie,
- uczestniczy w pracach Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego,
- jest także członkinią Serbskiego Towarzystwa Folklorystycznego,
- oraz Komisji Slawistycznej Polskiej Akademii Nauk.
Nagrody i wyróżnienia
Joanna Rękas zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia w ciągu swojej kariery naukowej, co podkreśla jej zaangażowanie oraz znaczenie w dziedzinie nauki. Poniżej przedstawiamy listę tych osiągnięć:
- nagroda za pracę naukową w roku 2015, przyznana przez Prorektora ds. Kadry i Rozwoju Uczelni, prof. UAM dr hab. Andrzeja Lesickiego, 09.12.2015,
- nagroda za pracę naukową w roku 2014, przyznana przez Prorektora ds. Kadry i Rozwoju Uczelni, prof. UAM dr hab. Andrzeja Lesickiego, 24.11.2014,
- stypendium Zagrzebskiej Szkoły Slawistycznej (2014),
- nagroda Rektorska III stopnia za książkę indywidualną w roku 2010,
- stypendium Międzynarodowego Seminarium Języka, Literatury i Kultury Macedońskiej (2011),
- nagroda Rektora za wyróżniającą się pracę doktorską (20.04.2007),
- stypendium Naukowe Miasta Poznania (07.06.2005).
Publikacje
Joanna Rękas jest autorką wielu interesujących publikacji, które wnikliwie badają tematykę folklorystyczną oraz obrzędowość ludową. Oto kilka jej kluczowych prac:
- Między słowami. Projektowanie folklorystyki konwersacyjnej na materiale celebracji Wodzic w Macedonii, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2018, ISBN 978-83-232-3333-6,
- Narodziny. Rzecz o serbskiej obrzędowości i literaturze ludowej, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań (I wydanie, 2010, Seria Laographica Slavica et Balcanensia, tom nr 1, s. 252; II wydanie, 2012),
- Obrzędowo-obyczajowy kompleks serbskiego tradycyjnego wesela i jego werbalne manifestacje, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2005 (Filologia Słowiańska, tom nr 15, s. 175).
Przypisy
- Joanna Rękas | Instytut Filologii Słowiańskiej UAM [online], slavic.amu.edu.pl [dostęp 14.07.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Zaremba | Aleksandra Żurawska | Konrad Jażdżewski | Jerzy JantosOceń: Joanna Rękas